När hot om massförstörelse kallas fredsbevarande
Att bidra till Natos avskräckning och försvar behöver inte innebära att delta i övningar som förbereder användning av kärnvapen – vapen vars konsekvenser skulle vara katastrofala för civila och sjukvården. Ändå väljer Sverige att delta i Steadfast Noon, Natos årliga kärnvapenövning, trots att deltagandet är frivilligt och omkring hälften av alliansens medlemsstater står utanför.
Sverige hade kunnat välja en annan väg. Att delta i kärnvapenövningar legitimerar kärnvapen som en del av Europas säkerhetspolitik. Det går dessutom stick i stäv med ambitionen att Sverige som Natomedlem ska fortsätta arbeta för nedrustning. Kärnvapen är inte heller en garant för fred, som statsminister Ulf Kristersson uttryckt i ett pressmeddelande.
– Vi är otroligt besvikna på Sveriges agerande. Nato är en allians av självständiga stater, och Sverige behöver inte alltid vara bäst i klassen, särskilt inte när det handlar om att öva för användning av kärnvapen. Sverige måste kunna bidra till alliansens försvar och samtidigt stå upp för nedrustning, säger Vendela Englund Burnett, ordförande Svenska Läkare mot Kärnvapen.
Vilket ansvar tar Sverige?
Svenska Läkare mot Kärnvapen har vid flera tillfällen efterfrågat svar på hur det rättsliga ansvaret ser ut för svensk militär personal som deltar i verksamhet kopplad till användning av kärnvapen. Vilket ansvar har de som möjliggör användningen av dessa massförstörelsevapen? Vilka rättsliga konsekvenser kan det få, och vilket ansvar vilar på de högsta militära och politiska beslutsfattarna som godkänner Sveriges deltagande?
– Det här är frågor som måste kunna diskuteras öppet. När Sverige väljer att delta i kärnvapenövningar måste regeringen också kunna redogöra för hur man ser på ansvaret för att förbereda och möjliggöra användning av vapen med katastrofala humanitära konsekvenser. Vi kan inte låta de frågorna försvinna i diskussionen om Natos försvar, säger Josefin Lind, generalsekreterare Svenska Läkare mot Kärnvapen.
Sverige måste åter våga ifrågasätta kärnvapen
Sedan Sverige gick med i Nato har det politiska utrymmet för en tydlig svensk röst om kärnvapennedrustning blivit allt mindre. I stället för att bidra till att normalisera och legitimera kärnvapen som säkerhetspolitiskt verktyg måste Sverige åter ta en aktiv roll för att minska kärnvapenhotet.
– Vår säkerhet byggs inte genom att acceptera kärnvapen som en självklar del av Europas framtid, utan genom att minska hoten och arbeta för nedrustning. Sverige kan fortfarande jobba för nedrustning även som Natomedlem, fortsätter Vendela Englund Burnett.
Kontakt
Josefin Lind, generalsekreterare
073-803 05 07
josefin.lind@slmk.org
Vendela Englund Burnett, ordförande
070-582 92 70
vendela.englund@slmk.org
Om Svenska Läkare mot Kärnvapen
Krig tar människoliv. Men i krigssituationer kan modern sjukvård och läkare fortfarande rädda många. Vid ett kärnvapenkrig försvinner den möjligheten. Vid ett kärnvapenkrig försvinner alla möjligheter. Därför arbetar vi för att avskaffa kärnvapen, innan de används igen. Läs mer om oss och våra två nobelpris från 1985 och 2017 på SLMK.org.